EKSİ - ARTI


EKSİ - ARTI

Video oynatıcı hazırlanıyor...
EKSİ - ARTI
EKSİ - ARTI
EKSİ - ARTI
Alper Dalkılıç, 2011'de ilk kez uluslararası bir ultra maratona katılır, ancak finiş çizgisine ulaşamaz. Bunu bir başarısızlık değil, bir eğitim olarak kabul eden Dalkılıç, 2012 için 4 büyük çölü -Atacama, Gobi, Sahra ve Antarktika- aşarak Grand Slam unvanını alan ilk Türk olmaya karar verir. Belgesel, Dalkılıç'ın bu zorlu mücadelesinden izlenimlerini anlatmaktadır.
Orjinal Ad :Eksi - Artı
Yönetmen :Alper Dalkılıç
Yıl :2013
Ülke :Türkiye
Dakika :20 dk.
Dil :Türkçe
Alt Yazı :---

Yönetmen : Alper Dalkılıç

1978 yılında İzmir’de doğan Alper DALKILIÇ, ilk ve orta öğrenimini Türkiye’nin farklı illerinde tamamladı. Uludağ Üniversitesi’nde yüksek öğrenimine başladıktan sonra birçok öğrenci kulübünde faaliyetlere katıldı. Dağcılık, paraşüt, yamaç paraşütü, maraton koşuları, bisiklet turları ve fotoğrafçılık alanında kendisini geliştiren DALKILIÇ üniversite ve diğer dağcılık kulüpleri bünyesinde gerçekleşen uluslararası tırmanışlara katıldı, ayrıca fotoğraf çalışmalarına ağırlık verdi. İFSAK eğitimleri sonrasında DSLR makine ile tanışan Alper DALKILIÇ, Türkiye’de gerçekleştirdiği birçok tırmanış dışında İran, Gürcistan, Rusya ve Çin’de yüksek irtifa tırmanışları yaparak ileriki dönem için rotasını Himalayalar’a yöneltti. Bu konuda hazırlıklarına devam eden, yurtiçi ve yurtdışında gerçekleşen maraton, dağ koşuları ve Türkiye’de ilki düzenlenen “6 günde 240 km” koşulan Likya Yolu Ultra Maratonu (240 km)’na da 3 kez katılan Alper DALKILIÇ, Nisan 2012’ de İznik Ultra Maratonu (126 km) na da katılarak başarıyla tamamlamıştır.

Özel bir bankada İletişim Birimi’nde çalışmaktadır. Banka bünyesindeki Fotoğrafçılık Kulübü’nün çalışma gurubunda da görev almış, çektiği fotoğraflar Autrans, Fransa’daki Dağ ve Macera Filmleri festivali, İFSAK ve banka bünyesinde sergilere dahil edilmiştir. Dağ Keçisi Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği’nin kurucusu olup halen tırmanışlara ve gittiği yerleri görüntülemeye devam etmektedir. 2011 Haziran ayında katıldığı Gobi Çölü Maratonu sonrasında KlimaPlus-Mitsubishi Electric sponsorluğunda Dünya’nın 4 ayrı kıtasında gerçekleşen, bir hafta süren ve 250 km mesafe koşulan 4 ultra çöl maratonuna (sırasıyla Atakama Çölü, Gobi Çölü ve Sahara Çölü ultra maratonları ve Antarktika maratonu) katılan Alper Dalkılıç, bir yıl içinde maratonları başarı ile tamamlayarak bir ilki gerçekleştirdi; Grand Slam’a bir Türk sporcunun adını yazdırdı. (Grand Slam: Aynı takvim yılı içinde 4 ultra maratonun tamamlanması)

Alper DALKILIÇ , 4 çöl maratonu süresince koşularını TEMA’ nın MEŞELER YUVA ARIYOR PROJESİ yararına ÇÖLLERDE KOŞALIM AMA ÇÖLLERDE YAŞAMAYALIM sloganı ile gerçekleştirmiştir. Dalkılıç’ ın yeni projeleri arasında sunum, sergi ve kitap yer almaktadır. Yeni ultra maratonlar, tırmanışlar 2013 senesi için planlanmaktadır.