DÜŞLERİN ETKİSİNDE


DÜŞLERİN ETKİSİNDE

DÜŞLERİN ETKİSİNDE
DÜŞLERİN ETKİSİNDE
DÜŞLERİN ETKİSİNDE
Dağcılar bu tutkularını yaşayacakları yerleri özel seçerler. Walter Bonatti’nin dediği gibi “Önce maceranın hayali kurulur”. Doğadaki bir etkinliğin başarılı ya da başarısız sonuçlanması doğada ne kadar zor koşullarda yapıldığıyla alakalıdır. Ve de soğuğa, tehlikeye ve yalnızlığa rağmen direnebilmekle alakalı. Bu hemen her zaman böyledir. Bugün “her şey dahil maceracıları”nın çokluğu, kurulan hayalleri ulaşılması zor yapabiliyor.2012’de Simone Moro’nun başına gelen de buydu.
Orjinal Ad :Simone Moro in Exposed to Dreams
Yönetmen :Alessandro Filippini, Marianna Zanatta
Yıl :2012
Ülke :İtalya
Dakika :24 dk.
Dil :İtalyanca
Alt Yazı :Türkçe
Film Bergamo’lı kış tırmanışlarıyla ün salmış bir alpinistin 7500 metreden nasıl ve neden geri döndüğünü anlatıyor. 1967 Bergamo/İtalya doğumlu Simone Moro bir İtalyan yüksek irtifa dağcısı ve tanınmış lisanslı mihmandardır. Tutkusu keşif ve dağlar olan Simone dünyanın en yüksek 8000 metre irtifadaki 14 en zor dağına tırmanmıştır. Amacı bu yükseklikteki dağlara oksijensiz tırmanmak olan Simone’nin kış tırmanışları da mevcuttur. Tırmanmaya 13 yaşında başlamıştır. Kaya, Buz, karışık tırmanış ve yüksek irtifa tırmanışlarıyla dünyada “all round” alpinist olarak tanınır.

Ödüller

 

2013 International Orobie Film Festival OFF 


 

2013 International Orobie Film Festival OFF 


Yönetmen : Alessandro Filippini, Marianna Zanatta

Alessandro Filippini

Alessandro Filippini 1952 Milano doğumludur. Gazeteci olan Filippini en baştan itibaren alpinizm ve olimpik sporlar üzerine yazdı. Motta Yayıncılıkta yazan Filippini Alpinizm konu ağırlıklı “The Great Encyclopaedia of the Olympics” ve “Treccani encyclopaedia” nın hazırlanmasında etkin oldu. 2012’de Piolet d’Or (The Golden Ice Axe, annual mountaineering award)’da jüri üyeliği yaptı. Riccardo Cassin compie 100 anni filminin yönetmeni Fredo Valla ile, Walter Bonatti ve Reinhold Messner ile Gazetta.it nin 6 bölümünde birlikte çalıştı.

2011 yılında "Free solo" ve "Montagna, pericolo ed esposizione", 2012 yılında "60 anni di alpinismo" filmlerinin Trento Film Festivalindeki tanıtımlarında Reinhold Messner ile birlikte çalıştı.

Marianna Zanatta

Marianna Zanatta 1972 Treviso’da doğmuştur. Üniversiteyi bitirir bitirmez outdoor sektöründe öncü bir uluslararası bir Amerikan şirketinde Pazarlama müdürü ve Avrupa etkinlikleri sorumlusu olarak çalışmaya başladı. 10 sene bu şirkette çalıştıktan sonra free-lancer olarak çalışmaya karar verdi. Bir yandan Simone Moro gibi birçok atletin menajerliğini yaptı, diğer yandan sporcuların sponsorluğunu yapan şirketlerin etkinlik ve pazarlamalarında danışmanlık görevlerini yürüttü. 2012’den bu yana yeni projesi olan Simone Moro’nun kitabının hazırlanmasında çalışıyor. Alessandro Filippini ile ilk belgesel filmin olan “Simone Moro – Exposed to Dreams”’i yaptı.