KAÇKARLAR DÖRT MEVSİM


KAÇKARLAR DÖRT MEVSİM

Küresel ölçekte olağanüstü doğası ve biyolojik çeşitliliği tehdit altında olan ve bir sıcak nokta olan Kaçkar Dağları’nı korumak amacıyla gerçekleştirilen gayretleri konu alan film gibi aynı zamanda Kaçkarlar’da mevsimleri takip ederek yaban hayatın sunduğu güzellikleri belgeliyor.
Orjinal Ad :Kaçkarlar Dört Mevsim
Yönetmen :Kemal Alptekin
Yıl :2011
Ülke :Türkiye
Dakika :68 dk.
Dil :Türkçe
Alt Yazı :İngilizce
Avrupa Birliği, TEMA Vakfı ve Proje Ortakları birlikte uyguladıkları Kaçkar Dağları Projesi ile bölgede doğayı koruyarak kalkınmanın mümkün olduğunu çalışmalarıyla ortaya koydu. Dünya’nın biyoçeşitlilik açısından kuzeydeki en sıcak noktası Kaçkarların barındırdığı biyolojik çeşitliliği ve yaban hayatını korumak amacıyla 2007 yılında başlatılan proje, en çağdaş araştırma yöntemlerini uygulayarak Kaçkar Dağları’nın doğal değerlerini keşfetti. Bir yandan ilgili kamu kurumlarıyla birlikte bu değerleri koruyacak ve artıracak araçları geliştirirken, diğer yandan yöre halkına da bu değerlere sahip çıkarak gelirlerini artırmanın yollarını gösterdi. Yürütülen envanter çalışmalarıyla Türkiye için yeni bir bitki türü keşfedildi, yalnızca Türkiye’de bulunan ve nesli tehlike altında olan onlarca bitki ve hayvan türü, doğal yaşlı ormanlar, anıt ağaçlar saptandı. Proje kapsamında Türkiye’de ilk kez Vaşak görüntülenirken, bozayılar uydu vericileri ile takip altına alındı. Sadece Yusufeli’nin kelebek varlığının İngiltere’nin beş katı olduğu dünyaya ilan edildi. Film bu çalışmaları Kaçkarlar’da mevsimleri takip ederek ve yaban hayatın sunduğu güzellikleri anlatarak belgeliyor. Belgesel, festivalimizde Türkiye prömiyerini gerçekleştirecektir.

Yönetmen : Kemal Alptekin

Belgesel Sinemacılar Birliği Üyesi Kemal Alptekin, 24 Temmuz 1963’te doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü mezunu olan Alptekin sırasıyla MTV AŞ., TRT İst TV, PROMAY AŞ, MTV AŞ., STAR TV, SİNETEL AŞ ve ERA ARAŞTIRMA TANITIM LTD ŞTİ’de (kurucu ortak) görev aldı. Başlıca belgeselleri, Damlar, Güneşin İzinde 75 Yıl, Trabzonspor Belgeseli, Yüksek yerlere doğru ve Trabzon’dan çıktım yola, Karadağ'ın Madonna'sı, Avrupa Avrupa Duy Sesimizi, Amerika Saati, Şenol Güneş Belgeseli, Amerika Hattı, Sounds, Faces, Colours , Star Amerika'da ve Kaçkarlar Dört Mevsim’dir.