BEYAZ SU, SİYAH ALTIN


BEYAZ SU, SİYAH ALTIN

Video oynatıcı hazırlanıyor...
BEYAZ SU, SİYAH ALTIN
BEYAZ SU, SİYAH ALTIN
BEYAZ SU, SİYAH ALTIN
“Beyaz Su, Siyah Altın” belgeseli David Lavallee’nin Kanada’nın batısı boyunca yaptığı, dünyada otuzuncu sırada olan petrol endüstrisinin etkileri hakkında gerçeği aradığı üç yıllık bir yolcuğu konu alır. Bu yolculuk, sanayi suyunun kaynağı halindeki el değmemiş dağın buz sahalarından, katranlı toprağın atık havuzuna kadar uzanan sarsıcı bir karşıtlığın hikâyesidir. “White Water, Black Gold” bilinenden farklı “petrol” ile ilgili sayısız zararı son derece net bir bakış açısıyla sunar.
Orjinal Ad :White Water, Black Gold
Yönetmen :David Lavallee
Yıl :2011
Ülke :Kanada
Dakika :83 dk.
Dil :İngilizce
Alt Yazı :Türkçe

Ödüller

Platinum Awards, Oregon Film Awards (best doc)

John Muir Award, Yosemite International Film Festival


Planet in Focus, Toronto

Wild and Scenic, California

Banff Mountain Film Fest

Vancouver Mountain Film Fest


Yönetmen : David Lavallee

David Lavallee aynı anda birçok farklı iş ile uğraşmaktadır. Kendisi öğretmen ve de rehber öğretmendir, yürüyüşlerde rehberlik yapar ve psikoloji alanından mezun bir öğrencidir. Kısa süre önce belgesel yapımcısı/yönetmeni ve sunucusu olmuştur. Ancak tüm bunların dışında Lavallee duyarlı bir vatandaştır.

2006 yılının sonlarında, iklim değişikliği ve su yönetimi sorumluluğuna karşı toplumun takındığı ilgisiz tavra karşılık olarak “White Water, Black Gold” belgeselini çekti. Başlangıç noktası Kolombiya Buz Sahası olan Athabasca Nehrindeki bir damla suya sonrasında ne olabileceğini keşfetmek için bir yolculuğa çıktı.

David, Gulf Adaları Sinema ve Televizyon Okulundan ve Kuzey Alberta Teknoloji Enstitüsü Yapımcı Yetiştirme Programı mezunu. Bu onun ilk filmi.