CITADEL


CITADEL

Video oynatıcı hazırlanıyor...
CITADEL
CITADEL
CITADEL
“Dağ Tanrısı” olarak da anılan “Citadel”, Büyük Alaska Sıradağlarının ulaşılmayan köşelerinden birinde kalan 3000 metrelik bir zirve. Neacola Dağları kötü hava koşulları ve çok uzak bir bölgede olması nedeniyle çoğunlukla keşfedilmemiş bir yer. Citadel güzel olduğu kadar ölümcül de. Aynı zamanda sürekli kötü hava şartları hüküm sürüyor ve çığ tehlikesi oldukça yüksek.
Orjinal Ad :Citadel
Yönetmen :Alastair Lee
Yıl :2015
Ülke :Büyük Britanya
Dakika :48 dk.
Dil :İngilizce
Alt Yazı :Türkçe
Matt Helliker ve Jon Bracey, İngiltereden Alplere, Alplerden büyük sıradağlara uzanan dünyaca ünlü tırmanışlara imza atmış bir ortaklığın iki ismi. Yeni hedefleri ise 1200m uzunluğundaki olağanüstü kuzeybatı dağ sırtını tırmanmak. Lee 80’den fazla uluslararası ödül kazandı ve 2013 Trento Film Festivali tarafından dağ filmlerine “yeni bir dil kazandırdığı” söylenerek dağ filmleri adına kazanılabilecek en büyük ödülü kazandı. National Geographic’te yayınlanan “The Last Great Climb” gibi bütün filmleri dünya çapında izlenerek 40’tan fazla ülkede yayınlanıyor. Görsel maharetlerinin yanı sıra “Citadel” aynı zamanda harika bir hikayeyi de kendine konu ediyor. Bütün güzel hikayeler gibi Citadel de karakterler üzerinden yürüyor ve Matt Helliker ile Jon Bracey’nin başarılı partnerliğini anlatıyor. Film, birbirleriyle çelişen kişisel hayatlarına tanık olduğumuz Matt ve Jon’un kasabası Chamonix, Fransa’da başlıyor. Matt, kaykayla şehirde dolaşan bir rock yıldızıyken Jon işle, uykusuz geceler ve genç bir aileye sahip olmanın getirdiği sorumluluklarla boğuşan biri. Ayrıca modern dağcılık konseptini de öğrenerek Matt ve Jon’un yerel oyun alanı Mont Blanc sıradağlarını da göreceğiz. Ayrıca neden hayatlarını bir kenara koyarak şanslarının bu kadar az olduğu bu maceraya atıldıklarını da öğreniyoruz. Matt ve Jon’un hayatını ön sırada izleyerek geçirdikleri her zorlukta, yaşadıkları bütün maceralarda onlara eşlik ediyoruz.

Yapımcı : Posing Productions


Yönetmen : Alastair Lee

Alastair, 2008’de “On Sight” filminin yayınlanmasından sonra olumlu eleştiriler alarak ve 2008 Kendal Dağ Filmleri Festivalinde En iyi Tırmanış Filmi ödülünü alarak Britanya’nın önde gelen film yapımcıları arasında yerini aldı. Alastair 2009 yılında ünlü tırmanışçı Leo Houlding ile işbirliğine girerek bugüne kadarki en hırslı filmini çekti : The Asgard Project. Bu filmle 22 adet uluslarası ödül kazandı ve Discovery Channel’ın yan kanalı “Quest”de yayınlandı. Leo ile birlikte iki tane daha projeye imza attı: Autana (2012) ve The Last Great Climb (2014)