MATTERHORN – Uçan Kadının Rüyası


MATTERHORN – Uçan Kadının Rüyası

Video oynatıcı hazırlanıyor...
MATTERHORN – Uçan Kadının Rüyası
MATTERHORN – Uçan Kadının Rüyası
MATTERHORN – Uçan Kadının Rüyası
Wingsuit pilotu Geraldine Fasnacht, uçmayı öğrendiğinden bu yana Matternhorn’un zirvesinden uçma hayali ile yaşıyor. Üst düzey pilotluğunun verdiği avantaj ve arkadaşı Julien Meyer’in ona katılması birlikte ikili, Matterhorn’un zirvesinden yapılacak ilk uçuş olacak için harekete geçiyor. Bu belgesel iki arkadaşın bu hayale ne kadar profesyonel ve büyük bir ciddiyetle yaklaştığını gösteriyor.
Orjinal Ad :CERVIN - Le rêve de la Femme-Oiseau
Yönetmen :Rinaldo Marasco & Jérôme Piguet
Yıl :2015
Ülke :İsviçre
Dakika :52 dk.
Dil :Fransızca, İngilizce
Alt Yazı :Türkçe
Geraldine Fasnacht, Matterhorn’dan uçmanın hayalini 10 yıldan fazladır kuruyor. Dağıseviyor ve ona saygı duyuyor. Söylendiği gibi bu yeni teknolojilerin ona uçuş olanağı sağlayıp sağlamadığını görmek için Wingsuit üreticisi ile buluşmaya gidiyor. Geraldine sıfır risk almak istediklerinden dolayı önce bir helikopterden atlayış gerçekleştiriyor. Uçuş beklentilerin üzerinde gerçekleşiyor ve dolayısıyla Matterhorn için hazırlıklar başlıyor. Şimdi de uçuş partneri Julien Meyer’ı ikna etmek zorunda. “Başarı mutlaka paylaşılmalıdır.” diyor. Biz de bu inanılmaz başarının hazırlık aşamasında arka sahnelerde neler olduğunu görme şansı yakalıyoruz. “Yaşamayı çok seviyoruz.” diyen iki sporcu, herhangi bir risk almamak için uçuşa büyük bir titizlikle hazırlanıyor. En son teknolojiyi, Google Earth’ü, Lazerleri, GPS ve en hassas yazılımları kullanarak dağı inceliyorlar ve atlayışın ne kadar zor olacağını hesaplamaya çalışıyorlar. Bütün hesaplarına rağmen güvenli bir çıkış noktası bulabileceklerinden emin değiller. “Yukarı çıkacağız.” Eğer atlayacak bir yer bulamazlarsa, hava şartları uygun değilse, eğer “yapacak gibi hissetmezlerse”, atlamadan aşağı inecekler. Bu yüzden ki arkadaşları ve dağ rahberleri Claude-Alain ve Herve Gailland Grech’i de yanlarında getiriyorlar. Sürekli değişen hava şartları projenin tamamlanmasını geciktiriyor ve Geraldine ile Julien’in Doğa Ana karşısındaki alçak gönüllüklerini sabırla test ediyor. Hava şartları sonunda atlayışı yapabilmek için uygun. 7 Haziran 2014 Cumartesi günü saat gece 01:30’da, 1 gün önce geldikleri Hörnli kamp alanından ayrılıyorlar. Kafa lambalarının ışığı eşliğinde 8 saat sürecek zorlu tırmanışa başlıyorlar. Sonunda hepsi zirveye vardı. Geraldine’i tırmanış boyunca endişelendiren bulut, bunun iyi bir gün olduğunu gösterircesine dağılıyor. Atlayışta çok az kala, en son hesaplarını da tamamlıyorlar. Cevap: “Evet, atlarsanız, uçarsınız.” 5, 4, 3, 2, 1, Atla!

Yönetmen : Rinaldo Marasco & Jérôme Piguet

RİNALDO MARASCO

Martigny, İsviçrede doğdu. 1990 yılından 1993 yılına kadar Avrupada Tasarım Üniversitesi Sanat Merkezi’nde görsel iletişim bölümünde okudu ve yayın müdür olarak işe alındı. 1995’ten 2003’e kadar Lozan’daki Creative Wide Laboratory’nin ortaklığını yaptı ve buranın kreatif direktörü olarak çalıştı. Creative Wide görsel iletişim alanında çalıştığı için burada ilk reklam filmlerini ve müzik videolarını üretti. 2003’ten 2009’a kadar ilk aşkı olan oyunculuğa dönüş yaptı ve Cours Florent’e katılmak için Parise taşındı. “The Glove, Rose ve Stabat Mater” adında üç tane filmi yazdı ve yönetti. “The Other Campaign” adında Fransız başkanlık seçimi üzerine esprili bir internet serisini 2007 yılında yayınladı. Aynı yıl “The Man Without Heart” adındaki dramatik tiyatro oyunu da yayınlandı. Kısa filmlerde ve tiyatro oyunlarda da sahne alıyor. 2008’de “Robert McKee’nin Master Class: Story” oyunun yazımında rol oynadı.

2010’da Lozanda Jerome Piguet ile birlikte“Michel Corboz, gerçek ile güzel arasındaki savaş” belgeselini yönetti. 2012 yılında Buonasera adında bir şirket kurdu. Los Angeles, Ingolstadt, Geneva, Kıbrıs ve Jena’da pek çok ödül kazanan “Filthy Plums” adında bir kısa filmi yazdı ve yönetti. Şu anda ilk uzun metraj filmi üzerinde çalışıyor.

JERÔME PIGUET

Vevey, İsviçrede doğdu. 1997’de fotoğrafçılık ve sanat tarihi üzerine aldığı hazırlık derslerinden sonra Vevey (CEPV)de grafik tasarımı okudu. Büyük bütçelerle ve büyük bir takımla çalışma deneyimini burada kazandı. 4 yıllık eğitimin ardından Rinaldo Marasco ile tanıştı. 12 yıl boyunca Jerome Piguet, reklam şirketleri ve sinemalar için pek çok görsel-işitsel projeler üzerinde, RTS ile birlikte de sanatçılar ve müzik grupları için videolar üzerinde çalıştı. Online medya, mobil medya ve diğer internet ortamları için de pek çok sanat kampanyası düzenledi.