TERRAY İN YOLU


TERRAY İN YOLU

TERRAY İN YOLU
TERRAY İN YOLU
Terray; mücadeleyi seven herkes, dağları mesken tutanların kolektif bilinçdışında görkemle yankılanan bu isme şapka çıkaracaktır. Herkes için, Lionel Terray sonsuza dek o mükemmel ‘İşe Yaramaz’ın Fatihi olarak kalacaktır.
Orjinal Ad :La voie Terray
Yönetmen :Gilles Chapaz
Yıl :2005
Ülke :Fransa
Dakika :52 dk.
Dil :Fransızca
Alt Yazı :Türkçe
“Tam bir dağ sakini” olarak tanımlanan bu sıradışı rehber ve dağcının aramızdan ayrılmasından bu yana geçen kırk yıl dolduğunda ise, hem onun yol arkadaşları hem de adımlarını takip eden yeni nesil, “Terray’ın Yolu” olan bu mirası geçmişten gelen belgeleri ve videoları yeni görüntülerle harmanlayarak uyandırmaya karar kıldı.

Yönetmen : Gilles Chapaz

Paris’te, L’Equipe Dergisi’nin editör yardımcılığı pozisyonundaki dört yıldan sonra, Gilles Chappaz vaktini, Grenoble ve Chamonix arasında, kelimeler ve görseller içinde geçirir olmuştu. Kayakçılık ve dağcılıktaki önemli isimler hakkında yazmanın yanısıra kendini belgesel film çekmeye adadı. Bir dağ rehberinin oğlu ve dağların çocuğu olan Gilles, ikiz kardeşi, Chamonix Rehberler Derneği Başkanı Xavier ile birlikte yükseklere olan tutkusunu paylaştı. Bir kayak eğitmeni olarak mezun olmuştu. Daha sonraki yıllarda ise gazeteciliğe yöneldi ve Fransız Dağcılık Dergileri’nde (Montagnes Dergisi, Vertical) yazmaya başladı. Fransa’nın ilk gerçek kayak dergisi olan Ski Français’de uzun süre editörlük yaptı. Pek çok ödüllü dağcılık filmi yönetti; bunların arasında “René a la Jeanne”, “Gaston Rébuffa’nın Dünyası”, “ Boivin, Son Derece Sizin” sayılabilir.