PSİKOBLOK


PSİKOBLOK

PSİKOBLOK
Psikoblok su seviyesinden başlayan ve negatif (içerlek) açılı yüzeylerde yapılan solo bir tırmanış şekli. Diğer tırmanış disiplinlerinden en büyük farkı, sporcunun fiziksel zorluğun yanında bir de psikolojik zorluğu aşması gerekliliği. Herhangi bir emniyet ipi kullanılmadığı için sporcular belli kilit noktaları aşarken suya düşebiliyorlar. Film Antalya Olimpos'ta gerçekleştirilen psikoblok etkinliğini anlatıyor.
Orjinal Ad :Psychoblock
Yönetmen :Dağhan CELAYİR
Yıl :2012
Ülke :Türkiye
Dakika :25 dk.
Dil :İngilizce
Alt Yazı :Türkçe
Binlerce yıldır efsanelere ve farklı kültürlere ev sahipliği yapan Olimpos; bu sefer yepyeni bir efsanenin yazılışına tanık oldu. Dünyanın en iyi iki Psikoblok (solo derin su tırmanışı) tırmanışçıları Eneko ve Iker Pou, Türkiye’nin en iyi tırmanış sporcuları arasında gösterilen Uğur Yılmaz ve Evren Karadağ Yılmaz’la bir araya gelip Türkiye’yi dünya tırmanış camiasında ön plana çıkartacak bir projeye imza attılar. 5 gün süren proje için Türkiye’nin psikoblok disiplinine en uygun yeri olan Antalya, Olimpos Bölgesi’ni seçen ekip zaman zaman 25 metre yüksekten suya düştü. Yılmak bilmeyen, yüksekliğe rağmen vazgeçmeyen ekip proje sonunda yeni bir tırmanış rotası çıktı. Ekip, aynı zamanda Türkiye’de Psikoblok’un tanınması ve Türkiye’nin dünya Psikoblok çevrelerine tanıtılması için bu belgeseli hazırladı.

Yönetmen : Dağhan CELAYİR

Dağhan Celayir, Galatasaray Lisesini bitirdikten sonra, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarım bölümünü ve Sinema TV yüksek lisans programını Istanbul’da tamamladı. “Makinelerin İsyanı”, ve “Adadan Çıkmayan Adam” adlı kısa filmleriyle birçok film festivalinde ödül aldı, ulusal ve uluslararası festivalde gösterildi. 200 uluslararası sanatçı arasından seçilerek UNESCO bursuyla Avustralya Bundanon’da artist in residency programına katıldı. 2008’de, Valladolid, Los Angeles, Paris, Tokyo, Cannes Rotterdam Film Festivallerinde gösterilen ve Fransa Japonya, Belçika ve ABD’de sinema ve televizyon dağıtımı yapılan “Tek Notalık Adam” isimli kısa filminin çalışmalarını tamamladı. Sanat çalışmaları, genelde mekansal konseptlere odaklı, çeşitli içerik ve birçok görsel teknik içermekte. Bahar aylarında gerçekleştireceği kısa filmi yanı sıra şu an da ilk uzun metrajlı filminin ön hazırlıklarını yapmaktadır.