BİRİNCİ AFGAN KAYAK YARIŞI


BİRİNCİ AFGAN KAYAK YARIŞI

Video oynatıcı hazırlanıyor...
BİRİNCİ AFGAN KAYAK YARIŞI
BİRİNCİ AFGAN KAYAK YARIŞI
BİRİNCİ AFGAN KAYAK YARIŞI
Her ikisi de tutkulu birer dağcı ve kayakçı olan İsviçreli iki gazeteci insiyatifinde, Afganistan’da ilk kayak yarışını organize etmek üzere 2011 baharında bir deney başlatıldı. 1.Afgan Kayak Yarışması pek çok uluslararası haber kanalının ilgisini topladı – bir kez olsun – Afganistan’dan sportif ve eğlenceli bir haber geliyordu!
Orjinal Ad :1st Afghan Ski Challenge
Yönetmen :Hans Urs Bachmann
Yıl :2011
Ülke :İsviçre, Afganistan
Dakika :17 dk.
Dil :Almanca, İngilizce, Hazaragi
Alt Yazı :Türkçe
Son 10 yıl içinde silahlı kuvvetler ve etrafını çeviren dağlar buradaki toplumu savaş ve Taliban’dan korumuş. Ancak bu proje sorunsuz bir şekilde yürümedi. Çok kere neredeyse başarısızlığa uğrayacaktı çünkü bu topraklar son 30 senedir savaş ve terörden başka bir şey görmemişti. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen; en sonunda sadece 2 hafta once kayak yapmayı öğrenmiş 12 heyecanlı genç adam bitiş çizgisinde duruyordu. Ve şaşırtıcı bir şekilde 12’si de sağsalim bitiş çizgisine vardılar.

Yönetmen : Hans Urs Bachmann

Zürih Üniversitesi ve Barselona Autonoma Üniversitesinde kültürel antropoloji okumuş daha önceden de öğretmenlik yapan Hans Urs Bachmann, 2007 yılında Barselona’da CECC’te (Centro d’edtudis cinematografics de Catalunya) ve báp’ta (Bende á Part Escuela de Cine) sinematografi okumaya başladı. 2010 yılının yazında görüntü yönetmenliği derecesi ile araştırmalarına son verdi. O zamandan beri belgesellerde, reklamlarda ve şirket filmlerinde yapımcı, yönetmen ve görüntü yönetmeni olarak çalışıyor. Hans- Urs Bachmann çalışmalarını yaşadığı şehir olan İsviçre’de sürdürüyor.