YURT


YURT

Video oynatıcı hazırlanıyor...
YURT
YURT
Mimar Doğan hastalığı nedeniyle doktorunun da önerisi ile memleketine seyahate çıkar. Yalnız bıraktığı yurt, bambaşka bir hale dönüşmüştür.
Orjinal Ad :Yurt
Yönetmen :Muzaffer Özdemir
Yıl :2011
Ülke :Türkiye
Dakika :77 dk.
Dil :Türkçe
Karamsar ve nevrotik mizaçlı bir mimar olan Doğan İstanbul yakınlarında arkadaşlarıyla kamp yaparken hastalanır. Danıştığı doktoru kendisine seyahat önerir. Sıla özlemiyle çocukluğunun geçtiği fakat uzun yıllardır göremediği memleketine tatile gider. Modern tekno-liberal zihniyet her yeri eşbiçimli hale dönüştürmüş, yeryüzüne yaptığı düşmanlıklar en ücra köşelere kadar sızmıştır. Doğan, zamanın bitip tükenmek bilmediği, dış dünyayı yalnızca kişiliğinin bir uzantısı gibi gördüğü sükûnet halindeki yurdunu boşuna arayacaktır.

Ödüller

17. Londra Türk Film Festivali Altın Kanatlar Dijitürk Dijital Dağıtım Ödülü


18. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali 24. Tokyo Uluslararsı Film Festivali 17. Londra Türk Film Festivali


Yönetmen : Muzaffer Özdemir

1955’te Gümüşhane, Torul’da doğan Muzaffer Özdemir 1980’de İ.T.Ü. Jeoloji Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Bir süre sulama ve altyapı inşaatı projelerinde çalıştıktan sonra mimarlığa olan ilgisi nedeniyle yüklenici olarak tarihi yapı restorasyonu işlerine başladı. Halen bu işini sürdürmektedir.

1975 yılında Süper 8 mmlik kamerasıyla ilk kısa filmini çekti. Sonraki yıllarda Alpinizm ve mimarlık üzerine belgesel filmler çekerek sinema çalışmalarını sürdürdü.

Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı Kasaba (1997), Mayıs Sıkıntısı (1999) ve Uzak (2002) filmlerinde oyunculuk yaptı. Uzak filmindeki oyunculuğu ile 2003 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü aldı.

2007 yılında Belçikalı yönetmen Patrice Toye’nin yönettiği Nowhere Man isimli filmde rol aldı.

Yurt ,yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı filmidir.