RAMPA "KARDA UÇMAK"


RAMPA "KARDA UÇMAK"

Video oynatıcı hazırlanıyor...
RAMPA "KARDA UÇMAK"
RAMPA "KARDA UÇMAK"
RAMPA "KARDA UÇMAK"
1945 yılında Erzurum’da inşa edilen ve sonraları Erzurum’a bir olimpiyat kazandıracak olan kayakla atlama rampasının hikayesi. Bir fotoğraftan yola çıkılarak yapılan “Rampa” belgeseli galasını Erzurum’da birkaç ay önce yaptı ve ayağının tozu ile festivalimizde izleyici ile buluşuyor.
Orjinal Ad :RAMPA "KARDA UÇMAK"
Yönetmen :Cengiz Yüzsever, Filiz Kaynak
Yıl :2011
Ülke :Türkiye
Dakika :64 dk.
Dil :Türkçe
Cengiz Yüzsever’in ilk belgesel projesi olan “Rampa – Karda Uçmak”, 1945 yılında, savaşın moral çöküntüsü tüm dünyayı sarmışken Türkiye’nin doğusunda, Erzurum’da, yerel halkın katılımıyla, tüm yokluklara rağmen, inançla inşa edilip umut ve cesaret sembolüne dönüşen abidevi “Ahşap Atlama Rampası-Trampleni” ve varlıklarını kayak sporu ile gerçekleştiren bir avuç kahramanın; “2011 Üniversitelerarası Kış Oyunları”na uzanan hikayesini konu almaktadır. Zamanında şehrin en önemli motivasyon kaynaklarından biri ve 15 bine ulaşan seyircisi ile çekim merkezi olan ‘Rampa – Tramplen’ 1970’lerde çetin geçen kış koşulları, düzensiz yapılaşma, kırsal göç alma sonucu yavaş yavaş ve hüzünlü bir şekilde yok olmuştur.Müzedeki eski ve silik fotoğrafıyla Universiade 2011’in karar mekanizmasını derinden etkileyen “Ahşap Atlama Rampası”, Erzurum’da yeni kurulacak modern tesislere, pistlere ve dünya standartlarında atlama kulelerine vesile olmasıyla geleceğe umut olma misyonunu devam ettirmektedir.

6. Dadaş Film Festivali, Erzurum


Yönetmen : Cengiz Yüzsever, Filiz Kaynak

CENGİZ YÜZSEVER

1967 İstanbul doğumlu.

1989 M.S.Ü, GSF Heykel Bölümü mezunu.

Plastik Sanatlar alanında çeşitli ulusal ve uluslar arası sempozyum ve sergilere katıldı.

“Karanlık Sular” Yön: Kutluğ Ataman ve “Ali” Yön:Cemal Şan filmlerinde Sanat Yönetmeni olarak yeraldı.

Çalışmalarını reklam ve tanıtım sektöründe sürdürmektedir.

FİLİZ KAYNAK

1965 İstanbul doğumlu.

1987 M.Ü. İletişim Fakültesi mezunu.

1989 yılından itibaren sinema ve tv. sektöründe reji asistanı olarak çalıştı.

1991 yılından itibaren yönetmenliğe başladı.

Mahallenin Muhtarları, Sevdakondu, Eyvah Kızım Büyüdü, Hiç Yoktan Aşk, Aşkım Aşkım,Yıldızların Altında, Sahte Prenses, Dicle ve Sessiz Gemiler gibi pek çok tv. film ve dizisinin yönetmenliğini yaptı.

Çalışmalarını bu sektörde sürdürmektedir.