SÖZCÜKLERİN ÖTESİNDE


SÖZCÜKLERİN ÖTESİNDE

SÖZCÜKLERİN ÖTESİNDE
SÖZCÜKLERİN ÖTESİNDE
SÖZCÜKLERİN ÖTESİNDE
“Sözcüklerin Ötesinde”, Karadeniz’deki farklı dil ve lehçelerin peşinden giderken, sözcüklerin ötesine taşınan ortak bir mirası, Karadeniz doğasının eşsizliğini geleneksel türküler ve destanlarla aktarmaya çalışıyor.
Orjinal Ad :Sözcüklerin Ötesinde
Yönetmen :Öykü Yağcı
Yıl :2010
Ülke :Türkiye
Dakika :39 dk.
Dil :Türkçe
Sık orman dokusunun ardına gizlenmiş ahşap evlerde yaşam, kendi ritminde sürüyor. Ne kadarını görüyoruz? Sonsuzluğa uzanan yaylaların ardında bambaşka bir dil, lehçe konuşuluyor. Ne kadarını anlıyoruz? Dağlarda yankılanan tulum sesleri, boylu boyunca kuzeye yayılıyor. Ne kadarını duyuyoruz? “Sözcüklerin Ötesinde”, Doğu Karadeniz doğasını, insanını ve kültürünü en yalın haliyle, sözcüklerin ötesinde bir anlatımla sunuyor. Lazca'dan Hemşince'ye, Romeika’dan ıslık diline uzanan renkli bir dünya, bölge insanının özgün ifadeleriyle soluk alıyor. Yağmurun sesi, bazen bir kemençeye eşlik ediyor, bazen de dağlara, nehirlere adanan, tanıdık ama bilmediğimiz bir dilde ve lehçede söylenen eski bir destana... “Sözcüklerin Ötesinde”, bugün HES’lerin gölgesine hapsedilen Türkiye’nin yağmur ormanlarına ve onun silinmeye yüz tutmuş “dil”lerine giden patikayı Karadeniz’de arıyor.

Ödüller

15. Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması Mansiyon ödülü (2010)


15. Boston Türk Filmleri Festivali (2010) Göttingen International Ethnographic Film Festival


Yönetmen : Öykü Yağcı

1980 yılında Ankara’da doğdu ve uzun süre Arı Sineması’na yürüme mesafesinde olan Emek semtinde yaşama şansına sahip oldu. Ankara, Mersin ve İzmir arasında mekik dokuduktan sonra, 2001 yılında İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı lisansını tamamladı ve hemen ardından bölümde kalmaktan vazgeçip görsel antropolojiye geçiş yapma idealiyle London School of Economics’te Sosyal Antropoloji lisans üstü derecesini 2002’de tamamladı.

Belgesel çekme hayaliyle büyüdüğü yılları bir süreliğine geride bırakıp Ankara’daki BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nde staj yapmaya karar verdi. 2004 yılında 5n1k’da yapım asistanı olarak başladığı ilk gün, televizyonculuğun tüm teknik bilgilerinden ve kurallarından yoksun bir şekilde habere gönderildi. İZ TV’nin ilk yayınını, 6 Şubat 2006 tarihinde ekip arkadaşlarıyla birlikte Kabataş’taki ilk İZ ofisinde izledi. Ağırlıklı olarak Anadolu’nun Kanatları, Yağmur Ormanlarına Yolculuk, Özel Gösterim, İz Sürerken, Kayıp Hazine, Geleceği Yaratanlar, Maceranı Yarat, vb. kuşakları dahilinde ekoloji ve doğa koruma, arkeoloji ve tarih odaklı belgeseller çekti. Köçekler, Çöpçü Gaga, İşgal İstanbul’u, Doğu Doğa, İstanbul’un Kanatları, Yeditepede Sinan, Bozkırın Gücü Kangal, Boğaz’ın Kılavuzları ve Darwin’in Torunları Sürüngenler, çekimlerini bir türlü bitirmek istemediği belgeseller arasında yer aldı. Beş yıl yapımcı olarak çalıştığı İZ TV’den Nisan 2011’de ayrıldı.

İstanbul tarihinin ve sokaklarının ayrılmaz parçası köpeklerin, sokakta yaşama savaşı ve bu savaşın tarihini anlatan 2008 tarihli “Sahipsiz İstanbul” belgeseli, 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde finalistler arasında kalarak gösterime hak kazandı.

İki milyon yaşındaki Gediz Deltası’ndaki ölüm ve yaşam döngüsünün yaban hayat ve insan faktörüyle birlikte ilk kez kapsamlı bir şekilde anlatıldığı “Deltanın Kanatları” belgeselinin yapımcılığını üstlendi.

Şu anda çevirilerle uğraşıyor ve yeni projelerin planlarını yapıyor. Aynı zamanda yakın arkadaşları ve gönüllülerle birlikte yunus parklarına karşı, esaret altındaki deniz memelilerinin özgürlüğü için Yunuslara Özgürlük Platformu’nun çalışmalarını yürütüyor.