DEMİR ATLI ADAM


DEMİR ATLI ADAM

DEMİR ATLI ADAM
DEMİR ATLI ADAM
DEMİR ATLI ADAM
Film 3 Nisan 2010 - 7 Mart 2011 tarihleri arasında Gürkan Genç'in bisikletle 11 ayda 12.500 km pedallayarak bitirdiği Türkiye-Japonya turunun rotasını beyaz perdeye taşımaktadır.
Orjinal Ad :Demir Atlı Adam
Yönetmen :Gürkan Genç
Yıl :2011
Ülke :Türkiye
Dakika :25 dk.
Dil :Türkçe
Gürkan Genç, 2010 yılının Nisan ayında Samsun’dan bisikletiyle yola çıktı. Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan Çin, Moğolistan ve Güney Kore rotasını takip ederek Japonya’ya ulaştı. Samsun’dan Tokyo’ya uzanan ve 11 ay süren bisiklet yolculuğunda Gürkan, tam 12.500 km pedal çevirdi. “Doğa İçin Pedalla” adını verdiği bu projesinde pek çok ilke imza attı: Kuzey Asya’nın tamamını, Orta Asya Türk Devletlerini İpek Yolu’nun tamamını Türkmenistan’da bulunanan dünyanın en büyük sekizinci çölü olan Kara-Gum Çölü’nü Dünya’nın araçla çıkılan en yüksek üçüncü geçidi olan 4650 metrelik Tacikistan Pamir tırmanışını VE Dünyanın en büyük üçüncü çölü olan Moğolistan’daki Gobi Çölü’nü bisikletle geçmeyi başaran ilk Türk olarak tarihe geçmiştir. Çöller ülkesi olan Türkmenistan’ı bir ucundan diğer ucuna bisikletle resmi olarak tek başına geçen ilk kişidir. Bu başarısı Türkmenistan Başbakanı tarafından ödüllendirilmiştir. “Türk” ve “Türkçe” kelimelerinin tarihte ilk defa geçtiği Moğolistan’daki Tonyukuk Anıtı’na bisikletle giderek Moğolistan medyasında ‘’Atalarının çekik gözle, at sırtında terk ettiği diyarlara, badem gözü ve demir atı ile gelen Türk’’ olarak yer almıştır. 11 ay boyunca bisikletin arkasında dalgalanan Türkiye den yola çıkan Türk bayrağı Azerbaycan, Güney Kore ve Japonya da ki Türk şehitliklerine ulaşmış ve Japonya da ki Türk müzesine armağan edilerek sergilenmeye başlanmıştır. Japonya Kushimato şehrinde bisikletin arkasında dalgalanmaya başlayan ikinci bayrak Tokyo ya varıldığında Tokyo Belediye Başkanına armağan edilmiş ve bu haber Japonya da 65 gazetede yer almıştır. Film bu gezintiyi anlatmaktadır...

Yönetmen : Gürkan Genç

32 yaşında iletişim fakültesi mezunu. Türkiye ve dünyanın en iyi seyyahı olma yolunda adım adım ilerliyor. Yol tecrübelerini döndüğü günden beri yani yaklaşık 9 aydır 62 eğitim kurumunda 20 şirkette anlatmayı başardı. Fotoğraf sergileri açtı. Gençlere sunumlarında hayallerinin bir gün işleri olabileceğini anlatan ve seyyahların anlatmakta zorlandığı “ yolda olmak başka bir şeydir” sözünü en iyi şekilde anlatmaya çalışan, karşılaştığı dünyayı paylaşan Demir Atlı Adam.