İRAN: VOLKANLARLA YAŞAMAK


İRAN: VOLKANLARLA YAŞAMAK

Video oynatıcı hazırlanıyor...
İRAN: VOLKANLARLA YAŞAMAK
İRAN: VOLKANLARLA YAŞAMAK
İRAN: VOLKANLARLA YAŞAMAK
İran dağlarında serbestçe dolaşmak ve yerleşik halkla iletişime geçmek belgeselciler için ve hatta turistler için dahi nerdeyse imkansız. 2011 baharında İsviçreli küçük bir film ekibi İran’da batıda Türkiye sınırına yakınlarından doğusunda Afganistan sınırlarına kadar olan dağlarda çekim izni alır. Yetkililerin tek bir koşulu vardır: siyasi içerik olmayacak!
Orjinal Ad :VITE TRA I VULCANI
Yönetmen :Mario Casella, Fulvio Mariani
Yıl :2012
Ülke :İsviçre
Dakika :60 dk.
Dil :Farsça, İngilizce
Alt Yazı :Türkçe
Muazzam volkanik dağlara kayakla yapılan bir keşif gezisi belgeselcilere İran’ın iç bölgeleriyle ilgili çarpıcı görüntüler sunar. Siyasi tansiyonu yüksek bir coğrafyada, İran’in benzersiz doğasını ve sıra dışı insanlarını keşfeden belgeselde batıdan doğuya İran dağları gözlerimizin önüne seriliyor.

Ödüller

 

6. Uluslararasi Film Festivali Domzale, Slovenya – en iyi dag ve macera filmi

60. Trento Film Festivali, Italya – IOG outdoor Spirit award

18. Lessinia Film Festivali, Verona/Italya – Izleyici ödülü

18. Lessinia Film Festivali, Verona/Italya – Jüri ödülü

30. Torello Dag Film Festivali, Ispanya – Yabanil Dag ödülü


 

Uluslararası Film Festivali Domzale, Slovenya

Trento Film Festivali

Lessinia Film Festivali

Torello Dağ Film Festivali


Yönetmen : Mario Casella, Fulvio Mariani

Mario CASELLA:

Gazeteci ve dağ rehberi. 1985’ten itibaren İsviçre devlet televizyonunda gazeteci ve güncel belgesel yönetmenliği yaptı. 2007’den bu yana RSI’de bir yandan yarı zamanlı calışıp bir yandan da bağımsız belgeseller yapıyor. İlk filmi „Siachen – buz için savaş“ Hindistan ve Pakistan arasında 20 yıldır devam eden, Himalayaların kalbindeki Siachen buzullarını kontrol etmek için yapılan savaşın anlatıldığı, kayda değer bir belgeseldir. Bu belgesel birçok ödüle layık görüldü. Son belgeselleri „Grozny Dreaming“ ve“ Kafkasya: bir çift kayakla iki göller arası dağlar“ 2010’da birçok Dağ Film Festivalinde ödüle aday oldu.

Fulvio MARIANI :

İsviçre, Cadro’da yaşamaktadır. Çocuk yaştan itibaren alpinizm ve fotoğrafla ilgilendi. 1981’den itibaren İsviçre Devlet Televizyonunda kameramanlık yaptı. 80’lerden itibaren Himalayalar, Patagonya, Antartika, Sibirya gibi bölgelerle ilgili dağ tırmanışları ve gezi konulu belgeseller yapmaya ve yönetmeye başladı.

“Cumbre” filmiyle aldığı ödüllerden sonar 1985’ten itibaren Mariani kendi film şirketi Iceberg-Film’i kurdu ve macera filmleri yapmaya başladı.

Reinhold Messner ve Werner Herzog gibi bircok yönetmenle belgesel ve kurgu filmlerinde çalıştı (Scream of Stone filmindeki tüm cekimleri yapti). RAI, ORF, TSI, ESP, EUROSPORT ve daha birçok televizyon kanalı için çalıştı. 1999’dan bu yana 15’e yakın belgesel filmi çekti. Değişik festivallerde ödül alan son filmleri “Siachen- buz için savaş”, “Ayaklarındaki kanatlar” ve “Grozny Dreaming”