KIRIK KUYRUK


KIRIK KUYRUK

Video oynatıcı hazırlanıyor...
KIRIK KUYRUK
KIRIK KUYRUK
KIRIK KUYRUK
Dünyanın önde gelen doğal yaşam kameramanı dünyanın en ünlü vahşi kaplanının peşinde Hindistan’ın bir ucundan diğerine yolculuk yapıyor. Kameraman “Kırık kuyruk”un olağanüstü yolculuğunu parça parça izlerken kendi iç yolculuğunu da yapıyor.
Orjinal Ad :Broken Tail
Yönetmen :John Murray & Colin Stafford-Johnson
Yıl :2011
Ülke :İrlanda
Dakika :58 dk.
Dil :İngilizce
Alt Yazı :Türkçe
Colin Stafford-Johnson bu en duyarlı kaplan belgeselini çekerken “Kırık kuyruk” ve ailesi için nerdeyse 600 gün yollardaydı. Kırık kuyruk, onun Hindistan’ın en önemli kaplan koruma alanı olan Ranthambore’da gördüğü en göz alıcı kaplan yavrusuydu. Doğduğu ilk sene tüm sempatikliğiyle Colin’in kamerasına pozlar verdi, hoplayıp zıpladı. Bir gün, uyarısız, habersiz, Kırık Kuyruk kayboldu. Rahat yaşadığı yuvasını terk etti ve Hindistan’ın vahşi ormanlarında 1 sene boyunca dolaştı. Hemen hemen 3 yaşında olmuştu. Bu genç kaplan belki de dünyanın en iyi kaplan koruma alanı olan Ranthambhore Milli Parkı’nı neden terk etmişti?

Ödüller

2011 Jackson Hole Wildlife Film Festival - Grand Teton Award, Best Conservation, Best Presenter Led
2011 Banff Mountain Film Festival - Best Film of Wildlife & Natural History Award
Environment & Natural Science - CINE Golden Eagle Award 
Ekofilm Festival - Winner Best Screenplay
NaturVision Festival - Winner 2nd Prize Expedition Adventure
Envirofilm - Winner Prize of the Gen Director of Slovak TV

Thin Line Film Festival
Vancouver International Mountain Film Festival
Santa Barbara International Film Festival
Banff Mountain Film Festival
Jackson Hole Wildlife Film Festival1
CMS Vatavaran Film Festival
Ekofilm Festival
NaturVision Film Festival
Stranger Than Fiction Dublin
Envirofilm
Jameson International Film Festival
Berg und Abendteuer Film Festival

Yönetmen : John Murray & Colin Stafford-Johnson

John Murray

Son 14 yılda dünyanın ünlü televizyonları için 30’un üstünde film yönetti ve birçok ulusal ve uluslararası ödüller aldı. Bunun dışında birçok İrlandalı ve uluslararası yönetmenle 70’in üstünde film yaptı.

John Dublin Trinity Üniversitesinde Hayvanbilim üzerine diplomasını aldıktan sonra RTE’de bilim, doğa ve sağlık üzerine 9 farklı programda sunucu ve haberci olarak çalışmaya başladı. Lonely Planet’ in ilk “İrlanda gezi rehberi” nin ortak yazarlarındandı. 1991’de ilk filmi olan ve 8000 metrede Himalaya zirvesini amaçlayan gezisini çekti. Bu filmi Everest, Kuzey Kutbu, Sibirya ve Sahra geçişlerini ve daha birçok diğer yolculuğu anlatan Filmleri izledi.

Colin Stafford-Johnson

Vahşi Yaşam Belgeselleri üzerine uzmanlaşmıştır ve son 10 yılın en önemli vahşi yaşam Filmleri yapımcısıdır. Son olarak BBC Planet Earth serisini ve ödül alan Missisippi– Son nehir farelerinin hikâyesi adlı çalışmalarıdır. Çalışmalarının çoğunu Hindistan’da büyük kediler gözlemlemek için dağlarda, çöllerde, yağmur ormanlarında geçirdi. Colin halen RTE televizyonunda “Vahşi hayatı yaşamak” adlı programı hazırlıyor ve bunun için tüm İrlanda’yı geziyor.