BUZU AŞMAK


BUZU AŞMAK

Video oynatıcı hazırlanıyor...
BUZU AŞMAK
BUZU AŞMAK
BUZU AŞMAK
Kutbun çevresinde farklı bir yarış. Hayatlarında hiç kayak yapmamış iki Avustralyalı daha önce kimsenin yapamadığı bir yolculuğa çıkarlar; Antarktika’dan dünyanın en güney ucuna gidip döneceklerdir. 160kg yüklenmiş olarak, 89 gün boyunca, 2275 km yol kat edeceklerdir. Ancak bu yolculukta ünvanları ellerinden alınabilir. Çünkü Norveçli Aleksander Gamme’da yola çıkmıştır. Hem de iki Avustralyalının aksine nerdeyse kayakların üstünde doğmuş birisi olarak…
Orjinal Ad :Crossing The Ice
Yönetmen :Justin Jones & James Castrission
Yıl :2012
Ülke :Avustralya
Dakika :63 dk.
Dil :İngilizce
Alt Yazı :Türkçe

Ödüller

BANFF Mountain Film Festival, Kanada
Kendal Mountain Festival, İngiltere


BANFF Mountain Film Festival, Kanada
Kendal Mountain Festival, İngiltere
AFF The Adventure Film Festival, İngiltere


Yönetmen : Justin Jones & James Castrission

Cas ve Jones sürekli sınırlarını arayan ve zorlayan Avustralyalı 2 kâşif. En son 26 Ocak 2012’de tarihin en uzun ve yardımsız kutup yolculuğunu tamamladılar. 100 yıllık kutup keşif gezilerinin hiçbirinde Antarktika’dan Güney Kutbu’na desteksiz bir gidiş-dönüş yolculuğu yapılmamıştı.

Bundan 4 sene öncede “Crossing the Ditch” adı altında yine yardımsız, 3318km’lik Tasman denizini geçerek, yine bir ilke imza atmışlardı. Bu yolculukla sadece dünyanın Tasman denizini geçen ilk kanocuları olmakla kalmadılar, ilk uzun okyanus geçişini yapan kâşifleri sıfatını aldılar.

James ve Justin daha öncede 2560 km kürek sallayarak, nerdeyse Murrey nehri uzunluğundaki kötü şöhretiyle ünlü Bass Boğazını geçen ilk kanocular olmuşlardı. Birçok ultra maratona katılmış, denizcilik yetilerini geliştirmişler.