EVEREST'TE MUCİZE


EVEREST'TE MUCİZE

Video oynatıcı hazırlanıyor...
EVEREST'TE MUCİZE
EVEREST'TE MUCİZE
EVEREST'TE MUCİZE
Film, Everest’te en çok ölümün olduğu sezonlardan birinde Avustralyalı tırmanışçı Lincoln Hall’un destansı hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Hall’un hikayesi dağcıların arasında çoktan bir efsane oldu.
Orjinal Ad :Miracle on Everest
Yönetmen :Jennifer Peedom
Yıl :2008
Ülke :Avustralya
Dakika :52 dk.
Dil :İngilizce
Alt Yazı :Türkçe
2006 yılı Everest’in en fazla ölümlerle anılan tırmanış sezonlarından biridir. Tecrübeli dağcı Lincoln Hall yüksek irtifa tırmanışlarından birinde kameraman olarak davet edilmişti. Bu onun 22 seneden sonra ikinci Everest tırmanışı olacaktı. Zirveye ulaştıktan kısa bir sure sonra Hall tuhaf davranmaya ve oksijen yetersizliğinden kıvranmaya başlamıştı. 9 saat ona yardım eden taşıyıcısına rağmen, fiziki olarak çok yıpranmıştı. Öldüğüne inanılarak ailesine haber verildi ve haberlerde manşet olarak yer aldı. Ancak o akşam bugün bile hala açıklanamayan bir şey oldu. Lincoln Hall ertesi sabah yaklaşan tırmanıçılar tarafından bulunduğunda yaşıyordu ve böylece çarpıcı bir kurtarma operasyonu başladı. Daha önce hiç kimse Everest’te bu yükseklikte öldüğü açıklanıp ardından hayatta kalmamıştı. Bu, Lincoln Hall’un kayıtlara geçen, sıra dışı yolculuğunun gerçek hikâyesidir.

Ödüller

19. International Adventure Film Festival India, Hindistan (Best Climbing Award)
BANSKO, Bulgaristan (Best Mountaineering Film)
Mountaineering Film Festival, Peru (Best Mountaineering Film)

International Adventure Film Festival India, Hindistan
Festival Cinema Muntanya, Torello, İspanya
Roshd International Film Festival, İran
International Mountain Film Festival Domzale, Slovenya
Internationales Berg Film Festival Tegernsee, Avusturya
Dungog International Film Festival, Avustralya

Yönetmen : Jennifer Peedom

Jennifer Peedom’un filmcilik kariyeri Avustralya ABC serisi Oz’un etrafındaki Yarış programına katılmasıyla başladı.

İşletme geçmişi ile film yapımcılığını tecrübesiyle birleştirmesiyle SBS’e bağlı IF Medya’nın Inside Film Ödüllerinin genel müdürü ve yapımcısı oldu. Ardından aynı organizasyonda Genel Müdürlük ve Inside Film Dergisinin film yayıncılığını aldı. 2003 senesinde New South Wales eyaletinin Genç Girişimci Kadınlar ödülün aldı. Geçen seneler içinde outdoor macera sporlarına olan tutkusundan dolayı, yüksek irtifa ve macera uzmanı oldu ve SBS Avustralya ve Amerikan Discovery Chanel’ın üç Himalaya keşif gezisinde yapım, yönetim ve kamera operasyon sorumlusu oldu. Discovery Channel’ın 6bölümlük Everest: Sınırların Ardında serisinin ilk sezonunda yüksek irtifa yönetmeni oldu.

Peedom şu anda bağımsız bir Avustralya yapım şirketi olan Essential Media & Entertainment’ta yapımcı ve yönetmenlik yapıyor. ABC, France 5 ve National Geographic Channel için Miracle on Everest filmini çekti. Şu an National Geographic Channel, ABC ve BBC için Solo adlı projede yapımcı ve ikinci yönetmenlik yapıyor.