HİMALAYALARDA YALNIZ BİR KÖY


HİMALAYALARDA YALNIZ BİR KÖY

Video oynatıcı hazırlanıyor...
HİMALAYALARDA YALNIZ BİR KÖY
HİMALAYALARDA YALNIZ BİR KÖY
HİMALAYALARDA YALNIZ BİR KÖY
Filmde yolları kesişen altı kader arkadaşı, Himalayalar’da 4000 metre yükseklikteki bir köyü bize tanıtıyor.
Orjinal Ad :Himalaya, le Village Suspendu
Yönetmen :Veronique, Anne ve Erik Lapied
Yıl :2012
Ülke :Fransa
Dakika :78 dk.
Dil :İngilizce, Fransızca
Alt Yazı :Türkçe
Tashi ve kız kardeşleri Himalayalarda, Ladakh bölgesinde 4000 metre yükseklikteki bir köyde yaşıyorlar. Hiçbir yolun veya ticaretin olmadığı Lingshed, bir eşsiz gibi görünebilir. Burada yaşamak demek, kar ve çığ yüzünden yolların birkaç ay kapalı kalması ve elektrik olmadan sadece yak tezeği yakılabilen bir soba ile yaşamak demektir. Yolları kesişen altı gezgin bizlere burayı tanıtıyorlar. Genç bir öğretmen olan Lhamo şehirde yaşamak yerine köyüne dönmeyi tercih etti. Güçlü kız kardeşi Ishe ise köydeki diğer kadınlarla birlikte hamallık yapıyor. En genç olan Angmo ise ailesini ve tıp eğitimini Leh'de bırakmış. Sonam tepenin diğer tarafında yaşıyor ve mahsulünün yarısını manastıra ödemek zorunda. Kışın buz ve karla kaplı vadilerin arasında evini inşa edebilmek için odun aradı. Her birinin yolu, sanki hayallerin gerçekle, hayal kırıklığının da umutla birleşmesi gibi dolambaçlı bir yolu andırıyor. Film, kişilerin gösterişten uzak hayatlarını anlatıyor ve “yaşanan anın kıymetini bilmek” fikri üzerine yoğunlaşıyor.

Ödüller

2012 – Mendi Film Festivali, İspanya (Prix du meilleur film de culture de montagne – Dağ Kültürü Ödülü)
2012 – Torello Film Festivali, İspanya (Prix du meilleur film sur l'environnement de montagne et prix de la meilleure photographie – Dağ Ortamı Ödülü & En İyi Görüntü Yönetimi Ödülü)  

Trento Film Festivali
Torello Film Festivali
Mendi Film Festivali

Yönetmen : Veronique, Anne ve Erik Lapied

1976 yılında Erik, Himalayalarda yaptığı uzun bir yolculuktan döndü. Bir kaya tırmanışçısı olarak, kayalarda Anne ile tanıştı. Yazın, yerleşmek için Alplerin yolunu tuttular. Filmler ve belgesellerle, zirvelere olan tutkularını paylaştılar. Lapland'a ve Sahara'ya seyahat ettiler. Nepal kaplanlarını, Hawaii'deki ve Sicilya'daki yanardağları ve Etiyopya'daki kurtları filme aldılar. Birçok hayvan belgeseli çektiler. 35-mm'lik bir uzun metrajlı film çektiler ve artık dijital kayıt yapıyorlar. Bugün, 40'a yakın çalışmayla dağ belgeselleri konusunda öncü konumdalar. Bu filmin temelleri, 1980lerde Zanskar ve Tibet bölgelerindeki Tibetlilerle tanışmalarına dayanıyor.

Véronique, 2003'te 21 yaşındayken Grenoble'daki “Ecole Supérieure d'Arts” (Yüksek Sanat Okulu) okuluna başlıyor. Üç yıl sonra mezun olurken, “Chemin des Glaces” (Buzdan Yollar) ile kendini kanıtlıyor. Daha sonra tek başına Zanskar ve Nepal'de sekiz ay kaldığı bir yolculuğa çıkıyor. 2005 ile 2007 yılları arasında Zangla Tempo köyündeki yaşamı gün gün filme alıyor.

O zamandan beri, birlikte düzenli olarak bu bölgeye geliyor ve görüntülerin ve insanların peşinden gidiyorlar.